TİYATRO EĞİTİMİ

Temel oyunculuk, drama, ses ve plastik çalışmalarının öğretildiği tiyatro alanında, her yaştan insana eğitim verilmektedir. Tiyatro eğitiminin asıl amacı, insanın kendi bedenini tanıması, bedenine ve sesine hakim olup, kazanmış olduğu bilgilerle, daha özgüvenli ve kararlı bir birey olmasını sağlamaktır. Tiyatro, bir çok güzel sanatlar dalını bünyesinde barındıran bir sanattır. Tiaytro; müzik, resim, oyunculuk, edebiyat, mimari, dans ve görsel sanatlar olmak üzere, bu alanları destekleyen bir çok branşla birlikte çok zengin bir sanat dalıdır. Tiyatronun doğmuş olduğu bu coğrafyanın mirasçıları olarak, bu güzel sanat dalını anlamak, tiyatro kültürünü insanlara aşılamak ve geliştirmek için Düşünperest Güzel Sanatlar Kursu olarak hizmet vermekteyiz.

“Sarp tepeleri tırmanmak için önce yavaş adımlarla başlamalısınız.” 

William Shakespeare 

7-11 Yaş Arası Tiyatro Eğitimi

Bu yaş aralığındaki çocuklara verilen tiyatro eğitiminde, çocuklara kendi bedenlerini tanımaya yönelik yapılan çalışmaların yanısıra, diyfram ve seslerini kuvvetlendirmeye yönelik çalışmalar da yapılmaktadır. Bilimsel yöntemlerle, çocukların hayal dünyalarını zenginleştirip, yaratıcılıklarını arttıracak çalışmalar yapılmaktadır. Çocuklar için yazılmış çocuk oyunları üzerinden de drama çalışmaları yapılmakta ve sahne üzerinde özgüven teknikleri uygulanmaktadır.

Orta Öğretim Çağındaki Çocuklar İçin Tiyatro Eğitimi

Orta öğretim çağındaki çocuklar için uygulanan eğitim programında; çocuklara kendi bedenlerini tanımaya yönelik yapılan çalışmaların yanısıra, diyfram ve seslerini kuvvetlendirmeye yönelik çalışmalar da yapılmaktadır. Stanislavski yöntemleri üzerinden yapılan çalışmalarda, artık bir oyuncu hazırlamaya yönelik eğitim verilmektedir. Öğrencilere, metin çözümleme ve tiyatro felsefesini öğretmeye yönelik bir programla, hem eğlenceli, hem de tiyatro disipliniyle birlikte, eğitim verilmektedir.

Yetişkinler İçin Tiyatro Eğitimi

Yetişkinler için hazırlamış olduğumuz tiyatro eğitimi programında; kişilerin kendi bedenlerini tanımaya yönelik yapılan çalışmaların yanısıra, diyfram ve seslerini kuvvetlendirmeye yönelik çalışmalar da yapılmaktadır. Stanislavski yöntemleriyle, kişinin içsel durumunun (halet-i ruhiye) farkına varmasını, bu farkındalıkla, başka tip ve karakterleri kafasında canlandırabilmesi ve bu tasarıları oyunculuğuna yansıtabilmesi üzerine çalışılmaktadır. Metin çözümleme ve kısa oyunlar üzerinden yapılan çalışmalarla, donanımlı bir oyuncu yaratma felsefiyle çalışan eğitmenlerimizin göstereceği tekniklerle, tiyatroyu ve sanatı daha çok seveceksiniz.

 

Şimdi sahne sizin. 

İlk perde başlıyor; 

Ve Işık!